opona

Odpowiednia pora na wymianę opon

Niestety w naszym kraju nie ma jeszcze prawnego obowiązku jeżdżenia zimą na oponach zimowych, choć kolejne kraje wprowadzają takie nakazy, w gruncie rzeczy jest to bardzo dobry nakaz. Pozwala nam on na w pewnym sensie wprowadzenia pewnego rygoru oraz poprawy bezpieczeństwa. Przecież patrząc na statystyki zimą wiele wypadków spowodowanych jest przez kierowców, którzy uważają, że są takimi perfekcyjnymi kierowcami i wcale nie muszą zmieniać opon. Właśnie tacy kierowcy po prostu nie mają pojęcia nawet czym różni się opona zimowa od opony letniej. A według nich bardzo dobre rozwiązanie jest najgorszym jakie tylko może być.

Bardzo widoczne w ostatnim czasie stało się grono kierowców, które jeździ na oponach zimowych cały rok, mimo iż są nieco głośniejsze. Ale tacy kierowcy po prostu chcą zaoszczędzić pieniądze i nie kupować kompletu opon letnich. Nie jest to przestępstwem jednak komfort jazdy latem na oponach zimowych niestety jest znacznie mniejszy. Producenci opon ciągle starają się wymyślać kolejne udoskonalenia techniczne, starają się aby opony były ciche, bezpieczne a żeby kierowca nigdy na nie, nie musiał narzekać . Kolejne generacje ogumienia są znacznie lepsze od poprzednich, wszystkie dążą do ideału, ale jak wiadomo żadna nim nie jest, każdej czegoś brakuje i ciągle można stwierdzić, że ma się jakieś „ale”.

Warto jednak posiadać podstawową wiedzę na temat opon zimowych, możemy ją uzyskać od każdego sprzedawcy w sklepach z oponami czy też od mechanika, bądź poszukać w internecie. Warto, ponieważ dla naszego własnego bezpieczeństwa trzeba odrzucać mit, że opony zimowe są tak samo skuteczne, jak całoroczne czy nawet letnie, nie słuchać tego co mówi zwykły laik a posłuchać się kogoś kto zna się na tym doskonale. Bardzo możliwe, że teraz kiedy lada moment przyjdzie czas zmiany opon z letnich na opony zimowe kierowcy zastanowią się nad faktem, że producenci starają się wyprodukować jak najlepsze opony zimowe, które będą doskonałym sposobem na znacznie bezpieczniejszą jazdę.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *